EN

Дневен ред на заседание на Министерския съвет на 17.05.2021 г.

17.05.2021

ВИЖТЕ РЕШЕНИЯТА НАКРАТКО

 

 

 

МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

П Р Е С С Л У Ж Б А

 

 

 

Одобрена е план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 11 юли 2021 г.

 

Правителството одобри план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на изборите за народни представители на 11 юли 2021 година. Одобрените средства са в размер на 57,1 млн. лева. Дейностите, които ще се финансират с тях включват: подготовка и отпечатване на избирателните списъци; закупуване и изработване на необходимите изборни книжа и материали; отпечатване на бюлетините; логистично осигуряване на областните и общинските администрации и на администрацията на Министерския съвет; възнаграждения на членовете на районните и секционните избирателни комисии; компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите; провеждане на разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване.

Одобрени са и допълнителни средства в размер на 11,1 млн. лв. по бюджета на Министерския съвет в случай, че изборите се проведат при условията на обявена извънредна епидемична обстановка в страната. За секциите в чужбина са предвидени средства по бюджета на Министерството на външните работи за спазване на противоепидемичните изисквания и мерки в различните държави.

При условие, че на територията на България няма обявена епидемична обстановка, то тези избори ще струват на българския данъкоплатец с 8,6 млн. лв. по-малко от изборите на 4 април 2021 година, които са на стойност 65,7 млн. лева. В случай, че изборите се проведат в условията на епидемична обстановка, то одобрените средства за произвеждане на изборите на 11.07.2021 г. ще възлязат на 68,2 млн. лв. и  ще бъдат с 2,5 млн. лв. по-скъпи от тези на 4 април 2021 г., като така се осигурява финансиране на над 500 секции в чужбина, което осигурява необходимите условия  всеки български гражданин, желаещ да упражни правото си на избор да участва в изборния процес.

След провеждане на обществената поръчка за доставка на допълнителни специализирани устройства за електронно машинно гласуване с инсталиран приложен и системен софтуер, ще бъдат осигурени необходимите допълнителни разходи за целта по бюджета на Централната избирателна комисия по реда на чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси.

При вземане на Решение от страна на Централната избирателна комисия за въвеждане на видеонаблюдение в избирателните секции, правителството има готовност да осигури необходимите за целта допълнителни средства.

Актът на правителството е в изпълнение на чл. 18 от Изборния кодекс. Част от необходимите средства за финансирането на одобрените с план-сметката разходи ще се осигурят за сметка на предвидените в централния бюджет за 2021 г. разходи за произвеждане на избори по Изборния кодекс, а останалата част – чрез преструктуриране на разходите/трансферите по централния бюджет за 2021 година.

 

Утвърдени са разходите за командировки в страната за първото тримесечие на 2021 г.

 

Правителството утвърди разходите за командировки в страната за първото тримесечие на 2021 г. на министрите и заместник-министрите, на областните управители, на председателите на държавни комисии, агенции и институции.

За командировки на министрите и заместник-министрите в страната са изразходвани общо 5 118,98 лв., за командировки на председателите на държавни агенции и техните заместници – 1 057,99 лв., за командировки на областни управители – 1 830,10 лв.

За командировки на ръководители на държавни институции по чл. 19, ал. 4 от Закона за администрацията и за командировки на председатели и членове на държавни комисии не са извършени разходи.

 

Одобрена е българската позиция за предстоящата неформална видеоконференция на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“

 

Министерският съвет прие решение за одобряване на позицията на Република България и на мандата за нейното представяне в неформалната видеоконференция на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси, част „Здравеопазване“, която ще се проведе на 20 май 2021г.

Акцент в дискусията ще бъде поставен върху мерките, свързани с ваксинационните кампании на държавите членки на ЕС през 2022 г. и 2023 г.

България ще посочи, че трансграничният характер на пандемията предполага общи усилия в рамките на ЕС за осигуряване на ваксини за населението на държавите членки. Доверието във ваксините е важен елемент в борбата с COVID-19, но същевременно е изключително важно да бъде отдавано приоритетно значение на сигурността и здравето на пациентите. ЕС трябва да продължи усилията си по отношение осигуряването на безопасни, ефективни и качествени ваксини, получаващи разрешения за употреба в Общността. България счита, че са необходими усилия за осигуряване на количества ваксини, които да отговарят на националните потребности, като се гарантира достъпът на гражданите до различни видове ваксини с цел защита правото на избор.

 

 

 

  1. ПОСТАНОВЛЕНИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПЛАН-СМЕТКА ЗА РАЗХО­ДИТЕ ПО ПОДГОТОВКАТА И ПРОИЗВЕЖДАНЕТО НА ИЗБОРИТЕ ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА 11 ЮЛИ 2021 Г.

Внася: министърът на финансите

 

  1. ДОКЛАД ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ РАЗХОДИТЕ ЗА КОМАНДИРОВКИ В СТРАНАТА ЗА ПЪРВОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2021 Г. НА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕ­ДАТЕЛИТЕ, МИНИСТРИТЕ, ОРГАНИТЕ КЪМ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ПО  ЧЛ. 19, АЛ. 4 ОТ ЗАКОНА ЗА АДМИНИСТРАЦИЯТА, ЗАМЕСТНИК-МИНИСТРИ­ТЕ И ОБЛАСТНИТЕ УПРАВИТЕЛИ.

Внася: министър-председателят

 

  1. РЕШЕНИЕ ЗА ОДОБРЯВАНЕ ПОЗИЦИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛ­ГАРИЯ ЗА УЧАСТИЕ В НЕФОРМАЛНА ВИДЕОКОНФЕРЕНТНА СРЕЩА НА СЪ­ВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПО ЗАЕТОСТ, СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА, ЗДРА­ВЕОПАЗВАНЕ И ПОТРЕБИТЕЛСКИ ВЪПРОСИ, ЧАСТ „ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ”, КОЯТО ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ НА 20 МАЙ 2021 Г.

Внася: министърът на здравеопазването